Urząd Gminy Księżpol

Gmina Rozwoju, edukacji i turystyki

Turystyka / Atrakcje turystyczne

Gmina Księżpol to teren wybitnie rolniczy i pełen zieleni. Położona jest nad rzeką Tanew i jej dopływami. Tanew to jedna z nielicznych rzek  w Polsce i Europie płynąca "na dziko", bez regulacji koryta. Rzeka tworzy tu niezwykle malownicze zakola i wyspy. Spotkać tu można drewniane mosty i urokliwe polne drogi. W połączeniu z obfitą zielenią tworzy to doskonałe warunki do rajdów pieszych i rowerowych, a także indywidualnych wędrówek.

Tanew w miejscowości Stare Króle „Jaskółczy brzeg” to fragment ścieżki przyrodniczo-rekreacyjnej „Młodzie”. Wyjątkowo piękny zakątek. Nazwa „Jaskółczy brzeg” pochodzi od jaskółki brzegówki, która zakłada gniazda w wygrzebanych przez siebie norach, w urwistych brzegach nad wodami Tanwi. Rzeka wcina się tu w piaszczyste podłoże tworząc urwiste zbocza dolin i podmywając je, odsłania korzenie drzew. Miejscowość Stare Króle jest również początkiem trzech tras spływów kajakowych: Stare Króle-Wólka Biska (13 km), Stare Króle-Łazory (24 km), Stare Króle – Harasiuki (27 km).

 

Gmina jest bardzo czysta pod względem ekologicznym, lasy obejmują aż 23% powierzchni gminy. Można tu spotkać wiele pięknych zabytków, pejzaży i gospodarstwa wtopione w przyrodę.

Do najciekawszych obiektów zabytkowych na obszarze Gminy Księżpol należą:

Drewniany kościół parafialny pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Wybudowany w latach 1903-1906 jako cerkiew prawosławna. Wcześniej w tym miejscu stała  drewniana cerkiew, zbudowana jako cerkiew grekokatolicka. Według Zapisów Dóbr Ordynacji Zamojskiej pobudowana była w roku 1791. W 1919 r. zamieniono go na kościół katolicki. Dzisiejsza świątynia została wzniesiona w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Kościół jest drewniany,  jednonawowy. W ołtarzu głównym jest obraz Matki Bożej. Cerkiew w Majdanie Starym jest największa z istniejących cerkwi na Zamojszczyźnie.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu. Jako cerkiew unicka został wybudowany w latach 1856-1858 z fundacji ordynata Konstantego Zamoyskiego. W latach 1875-1915 pełnił funkcję cerkwi prawosławnej. W 1919 roku rekoncyliowany – jako kościół filialny parafii rzymsko-katolickiej w Tarnogrodzie.

Pomnik w Majdanie Starymufundowany przez mieszkańców Majdanu Starego i Nowego oraz duża tablica w kościele w Majdanie Starym, upamiętniające wydarzenia z lipca 1943r. – akcję wysiedleńczo-pacyfikacyjną Majdanu Starego,.

Cmentarz w Księżpolu. Znajduje się tu kopiec usypany ku pamięci  ok. 2500 żołnierzy poległych podczas walk w 1915 roku. Obok Groby Żołnierzy WP poległych we wrześniu 1939r.

Rządcówka Ordynacji Zamoyskiej w Majdanie Nowym

Jest to murowany dworek, wybudowany ok. 1870 roku w miejscu, gdzie poprzednio stał dworek drewniany. Budynek jest pozostałością po administracji Klucza Księżpolskiego Ordynacji Zamojskiej. Obok dworu stoi figura św. Jana Nepomucena. Rządcówka była miejscem zamieszkania zarządcy klucza, skąd wzięła się nazwa budynku. Obok zabudowań Zarządu Kluczowego w Majdanie Nowym (dawniej Księżpolskim) znajdują się dwa stawki rybne, studnie, drzewa owocowe, krzewy i parkany. Obecnie posiadłość pozostaje w rękach prywatnych.

 

Ruiny spichlerza dworskiego z XIX w. w Księżpolu.

Urząd Gminy Księżpol
Biłgorajska 12
23-415 Księżpol

tel.: 84 687 74 19
fax: 84 687 74 20
e-mail: info@ksiezpol.pl

NIP: 918-11-08-839
REGON: 000547632

Godziny pracy:
pn.-pt. od 7.30 do 15.30


© 2024 Gmina Księżpol, projekt i wykonanie Net Partners