Urząd Gminy Księżpol

Gmina Rozwoju, edukacji i turystyki

Nasza Gmina / Aktualności

« powrót

2016-04-22

Most w Zyniach gotowy

Po latach starań mieszkańcy gminy Księżpol mają nowy most w Zyniach na drodze Zynie - Zagać. Inwestycja zakończyła się dwa miesiące przed terminem i kosztowała ponad 1 milion 300 tysięcy złotych, które samorząd wyłożył z własnego budżetu.

Przez wiele lat przeprawa przez Tanew była tylko prowizoryczna. Były to drewniane kładki, z których korzystali piesi i kierowcy samochodów osobowych, ale gdy wjechał na nie cięższy sprzęt rolniczy, to zdarzało się, że most nie wytrzymywał. Przez lata mieszkańcy sami naprawiali przeprawę, nawet po kilka razy w roku, ale jej stan zaczął zagrażać bezpieczeństwu użytkowników, dlatego konieczne było wybudowanie nowego mostu - tłumaczy wójt gminy Księżpol Lech Rębacz. Starania o pieniądze na te inwestycję z funduszy unijnych były podejmowane jeszcze w 2008 roku, ale dotacji nie udało się pozyskać. Ze względów formalnych niepowodzeniem zakończyły się również próby skorzystania z pomocy wojsk inżynieryjnych z Niska. Ostatecznie rada gminy postanowiła wybudować przeprawę z własnych środków, a przetarg na wykonanie robót został rozstrzygnięty w maju 2015 roku. 

Mamy teraz dwuprzęsłowy betonowy most ze stalowymi dźwigarami. Drewniane jest tylko jego poszycie, a nośność przeprawy to 15 ton, co w zupełności wystarczy na nasze potrzeby. Jest już także dokumentacja na wykonanie asfaltowych dróg dojazdowych do mostu po obydwu jego stronach, które chcemy wykonać w tym roku - zapowiada wójt Lech Rębacz. To jedna z bardziej kosztownych inwestycji w gminie Księżpol w ostatnich latach. M.in. w ubiegłym roku samorząd oddał do użytku salę gimnastyczną z zapleczem przy szkole w Rakówce, która kosztowała ponad 2 miliony złotych, a wcześniej za 13 milionów kupił i zamontował kolektory słoneczne. Obydwie inwestycje były jednak współfinansowane ze środków zewnętrznych, które gmina pozyskała z ministerstwa sportu i funduszy unijnych

« powrót

Urząd Gminy Księżpol
Biłgorajska 12
23-415 Księżpol

tel.: 84 687 74 19
fax: 84 687 74 20
e-mail: info@ksiezpol.pl

NIP: 918-11-08-839
REGON: 000547632

Godziny pracy:
pn.-pt. od 7.30 do 15.30


© 2024 Gmina Księżpol, projekt i wykonanie Net Partners